Czy sztuka i nauka mogą iść w parze? Czy muzyka może inspirować naukowców, a nauka muzyków? Zdecydowanie tak, a najlepszym tego dowodem jest działalność berlińskiej grupy The Ocean Collective, która od ponad dwóch dekad pod wodzą gitarzysty i pomysłodawcy konceptu, Robina Stapsa, dzieli się z sympatykami cięższych brzmień szczegółową opowieścią o historii Ziemi. Działalność zespołu została doceniona w wyjątkowy sposób - skamieniałość nowoodkrytego gatunku owada została nazwana na cześć lidera The Ocean!
source: The Ocean Collective's instagram account |
Dotąd nieznany owad, którego korzenie sięgają ery wczesnego Permu, krewny współczesnego pasikonika, został nazwany Saarelcana stapsi, na część Robina Stapsa. Na razie nie wiadomo zbyt wiele o zwierzęciu, poza tym, że żyło na Ziemi 295 milionów lat temu. Odkryte zostało jego skrzydło, którego skamieniałość w Saarland zidentyfikował niemiecki palentolog, Markus Poschmann.
To nie pierwsze przełomowe odkrycie naukowe powiązane z grupą The Ocean. W 2020 roku Dr. Ben Thuy i Dr. Lea Numberger odkryli skamieniałość na dnie Morza Śródziemnego, która przybrała imię Ophiacantha oceani, na cześć zespołu.
Jako wieloletnia fanka twórczości The Ocean i absolwentka kierunku związanego z naukami biologicznymi jestem szczerze wzruszona. Serdeczne gratulacje!
Najnowszy album grupy, "Holocene", ukazał się 19 maja. Poczytać możecie o nim tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/05/the-ocean-holocene-19052023.html
The Ocean wystąpią w Polsce we wrześniu dwukrotnie. Zagrają 26 września w Poznaniu w Klubie Tama i 27 września w Krakowie przy Kamiennej 12. Szczegóły tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/06/this-will-destroy-you-i-ocean-zagraja-w.html