Nietypowy program, ogrom muzycznych odkryć i kameralna atmosfera - jeśli szukacie właśnie takich wrażeń, koniecznie zaplanujcie sobie kilkudniową wrześniową wizytę w Warszawie lub we Wrocławiu. To właśnie tam odbędą się dwie kolejne edycje Avant Art Festival. Obie wyjątkowe. A co, gdzie i kiedy możecie sprawdzić poniżej.
Avant Art Festival to poszukiwanie emocji, przekraczanie gatunków i swoboda stylistyczna. To międzynarodowy festiwal muzyczny, który odbywa się nieprzerwanie od 2008 roku. Ta wyjątkowa impreza po raz siedemnasty zagości we Wrocławiu i po raz ósmy w Warszawie. Muzyczne propozycje organizatorów są od lat przeglądem najważniejszych projektów sztuki dźwiękowej i wizualnej oraz muzyki współczesnej z całego świata. Program Avant Art Festival wzmacnia dialog i współpracę pomiędzy różnymi kulturami i scenami. Kluczowe dla festiwalu są subkultury, środowiska niszowe i eksperymentalne.
“Tegoroczny festiwal będzie jeszcze bardziej otwarty na nowość i odwagę niż jego poprzednie edycje. Z jednej strony sięgamy w kierunku korzeni: punkowego etosu i DIY, a z drugiej w kierunku neofolku czy eksperymentalnej elektroniki. Nasz festiwal to miejsce spotkań muzyków i artystów poszukujących nowych środków wyrazu oraz publiczności otwartej na odkrycia. Według nas to właśnie decyduje o znaczeniu artystycznej autonomii w świecie tak bardzo wypełnionym przez siły zła.” o tegorocznej edycji Avant Art mówi dyrektor artystyczny festiwalu Kostas Georgakopulos.
W tegorocznej liście artystów nie zabraknie eksperymentów, elektroniki, noise'u i neofolku, usłyszymy artystów z Chile, Meksyku, Gwatemali, Brazylii, Norwegii, Niemiec, Japonii, GB, Francji, Ugandy, Kongo, Ghany, Włoch USA oraz oczywiście z Polski.
Wśród ogłoszonych projektów edycji są:
Big Brave - legenda awangardowego metalu, którą kuratorzy festiwalu starali się sprowadzić do Polski od wielu lat i pochodzące z Brazylii zespoły DEAFKIDS oraz TEST.
Pojawią się ważni przedstawiciele avant-pop z Afryki, z legendarnych wydawnictw Hakuna Kulala i Nyege Nyege Tapes: Pô (FR/Ghana), pochodzący z Kongo Rey Sapienz, Authentically Plastic (UG) oraz wschodząca gwiazda alternatywy, rozchwytywana przez czołowe europejskie festiwale Aunty Rayzor z Ugandy. Na AFF będzie także niezwykły post hip hopowy duet z USA H31R.
Zupełnie wyjątkowy będzie też wieczór z artystami z Iranu. To wydarzenie specjalne AAF pod tytułem Iranian Electronic Underground. Girih: Iranian Sound Artists Volume I, którego kuratorem jest irański muzyk elektroniczny Sote. W programie wieczoru usłyszymy live sety przedstawicieli irańskiej sceny elektronicznej - Rojin Sharafi, Soheil Shayesteh oraz Pouya Ehsaei oraz pokaz filmu Raving In Iran w reżyserii Susanne Regina Meures z 2019 roku.
Na festiwalu pojawi się także mistrz japońskiej awangardy, noise’u i drone'u - Keiji Haino.
W programie jest także silna reprezentacja polskiej muzyki. Hizbut Jámm, czyli gwiazdorski skład i zespół jednej z najważniejszych postaci polskiej muzyki, gitarzysty Raphaela Rogińskiego. Ugory i Ciśnienie - czyli muzyka eksperymentalna i awangarda post jazzowa na najwyższym europejskim poziomie. Wystąpi także dobre znany publiczności Piotr Kurek oraz laureaci i laureatki tegorocznego konkursu w ramach Open call for sonic acts.
Na AAF pojawią się też Ale Hop (artystka i eksperymentalistka z Peru) i polsko francuski Lumpeks – oba projekty czerpiące z rdzennych i etnicznych motywów muzycznych.
Avant Art Festival odbędzie się w dniach 17-21 września we Wrocławiu i 25-29 września w Warszawie.
Szczegółowy program festiwalu znajdziecie tu: https://avantart.pl/2024/
Do sprzedaży trafiły już karnety, w cenie 250zł (Wrocław) i 290zł (Warszawa).
Wrocław: https://goout.net/pl/bilety/avant-art-festival-wroclaw-2024/tjxy/
Warszawa: https://goout.net/pl/bilety/avant-art-warszawa-2024/ujxy/
Pod koniec sierpnia kolejne ogłoszenia dotyczące programu. W sprzedaży pojawią się też bilety na poszczególne dni i wydarzenia. Wkrótce również zapowiedź projektu przeglądu filmów dokumentalnych o muzyce “Avant Art Film”, który odbędzie się w kinach Nowe Horyzonty oraz Iluzjon.