Inside Seaside to nie tylko koncerty. Podobnie jak w roku ubiegłym organizatorzy zapraszają do strefy filmowej. Druga edycja Inside Seaside to kolejna okazja do spotkania z najciekawszym kinem o tematyce muzycznej i okołomuzycznej. Zapraszamy na wyjątkowy przegląd filmowy, który organizatorzy współtworzą wraz z Radiem 357 oraz Octopus Film Festival.
9 i 10 listopada w przestrzeni kinowej obejrzycie program wyselekcjonowany przez dziennikarkę Radia 357, Beatę Kwiatkowską. Podczas dwóch dni festiwalu zobaczymy m.in. filmy o zespole Nicka Cave’a, The Birthday Party, o ikonie stylu i kontrowersji Peaches, o związanej przez wiele lat z zespołem The Rolling Stones Anicie Pallenberg, czy grupie C.K.O.D. W strefie będziecie mogli się również spotkać z Anną Tatarską, która poprowadzi spotkanie po jednym z seansów.
Wśród gości pojawią się między innymi: Piotr Szczepański - reżyser filmu “Dwadzieścia lat później. C.K.O.D.3”, Krzysztof Ostrowski - lider zespołu “Cool Kids of Death”, Natasza Parzymies - reżyserka filmu “Moje Stare”, Novika i Daniel Wyszogrodzki - dziennikarze Radia 357 oraz Tomasz Organek - muzyk i wokalista.
- To będzie zestaw filmów do słuchania. Widzowie nie tylko poznają ciekawe i ważne muzyczne historie, ale też poprzez filmy dostaną dawkę muzyki, która koresponduje z DNA Festiwalu - opowiada Beata Kwiatkowska. - Jednocześnie zaprezentujemy nieznane do tej pory historie, w których muzyka jest ważnym tłem lub istotnym komunikatem, bez którego filmy nie mogłyby powstać. Nasi widzowie są ważnym ogniwem pokazów filmowych, dlatego po projekcjach zapraszamy na rozmowy z twórcami filmów, autorami soundtracków, dziennikarzami muzycznymi lub obserwatorami świata kultury. Kino koresponduje z radiową rzeczywistością, bo filmów będzie można doświadczać w słuchawkach. Tegoroczną nowością będzie projekcja jednego z filmów,“Nieziemskiej muzyki”, z lektorem na żywo - głosem podczas tego seansu będzie niezastąpiony Kuba Strzyczkowski.
Dzień wcześniej, 8 listopada, w ramach rozgrzewki przed festiwalem, w nowym punkcie na kulturalnej i filmowej mapie Gdańska - Kinie Spektrum - zobaczymy selekcję filmów, wybranych przez Octopus Film Festival. To festiwal, który od siedmiu lat prezentuje najciekawsze filmy kina gatunkowego, łamie konwencje i odważnie buduje program, przyciągając do Gdańska rzesze fanów. Współpraca z Inside Seaside to wspaniała okazja, żeby puścić wodze fantazji i poszukać najbardziej odjechanych filmów muzycznych w historii kina.
- W tym roku jesteśmy bardzo dumni z selekcji, bo - obok kultowego “Footloose” - zaprezentujemy widzom filmy, które nie były nigdy wcześniej pokazywane w polskich kinach - wyjaśnia Grzegorz Fortuna z Octopus Film Festival. - “Xanadu” czy “Powrót Kapitana Niezwyciężonego”, jest bodaj jedynym w historii kina superbohaterskim musicalem o alkoholizmie. Do tego dołącza “Bad Channels”, znany również jako “Nieziemska muzyka”, którego seans uświetni Kuba Strzyczkowski w roli lektora na żywo. Nie obiecujemy, że wszystkie te filmy są arcydziełami, ale jesteśmy pewni, że widzowie nie będą się na nich nudzić.
Wstęp na filmy w AmberExpo tylko dla osób posiadających karnety i bilety na Inside Seaside. Wstęp na filmy w Kino Spectrum: dla osób posiadających karnety (po wcześniejszej rezerwacji) lub po zakupieniu biletów na pojedyncze seanse. Start sprzedaży i rezerwacji na filmy ruszy 21 października o 10.00, za pośrednictwem serwisu Eventim.
Piątek, 8 listopada
Kino Spektrum + Octopus Film Festival
17.00 Footloose, reż. Herbert Ross (1984)
19.00 Powrót Kapitana Niezwyciężonego, reż Philippe Mora (1983)
21.00 VHS HELL Live: Nieziemska muzyka, reż. Ted Nicolaou (1992), film z
lektorskim udziałem Kuby Strzyczkowskim z Radia 357
23.00 Xanadu, reż. Robert Greenwald (1980)
Sobota, 9 listopada
Kino, AmberExpo
15.00 Dwadzieścia lat później: C.K.O.D.3, reż. Piotr Szczepański (2023) + rozmowa
z gośćmi
17.00 Moje Stare, reż Natasza Parzymies (2023) + rozmowa z gośćmi
18.00 The Birthday Party: Bunt w niebie, reż. Ian White (2023) + rozmowa z gośćmi
Niedziela, 10 listopada
Kino, AmberExpo
15.00 W ogniu. Historia Anity Pallenberg, reż. Svetlana Zill, Alexis Bloom (2023) +
rozmowa z gośćmi
18.00 Tako rzecze Peaches, reż. Philipp Fussenegger, Judy Landkammer (2023) +
rozmowa z gośćmi
WIĘCEJ O FILMACH:
Dwadzieścia lat później: C.K.O.D.3, reż. Piotr Szczepański (2023)
To trzecia część wyjątkowego, zaplanowanego na całe życie, projektu. Dwadzieścia dwa lata temu Piotr Szczepański postanowił co dziesięć lat kręcić film o grupie swoich przyjaciół, tworzących punkrockowy zespół Cool Kids of Death. Pierwszą częścią cyklu był świetnie przyjęty film dokumentalny „Generacja C.K.O.D.” z 2004 roku. Dwadzieścia lat od momentu założenia i dziesięć lat od rozwiązania zespół Cool Kids of Death, który zyskał już status kultowego, rozpoczyna jubileuszową trasę koncertową.
Moje Stare, reż Natasza Parzymies (2023)
Zofia i Ania to dwie charakterne seniorki. Lata szaleństw mają za sobą – a może jeszcze nie? Nie widziały się od pół wieku. Jedna z nich choruje na Alzheimera. Każda poszła własną ścieżką. Teraz znowu się spotykają i wyruszają we wspólną podróż niczym Thelma i Louise, by wziąć się za barki z życiem i marzeniami.
The Birthday Party: Bunt w niebie, reż. Ian White (2023)
Nick Cave i jego zespół The Birthday Party są bohaterami kinowego dokumentu „The Birthday Party: Bunt w niebie”, uznanego przez opiniotwórczy dziennik The Guardian za jeden z najlepszych dokumentów muzycznych ostatnich lat. To wyreżyserowane przez Iana White’a, porywające jak rockowy koncert widowisko opowiada o pokonywaniu przeszkód, geniuszu artystycznym i totalnej dysfunkcji. Historia powstania, sukcesu i nieuchronnego upadku The Birthday Party zawiera szczere rozmowy z muzykami, fragmenty nigdzie dotąd niepokazywanych nagrań, piosenki, których nie umieszczono na żadnym albumie i ogromne bogactwo różnorodnej twórczości członków zespołu.
Tako rzecze Peaches, reż. Philipp Fussenegger, Judy Landkammer (2023)
Filmowy zapis jubileuszowego tournée w 2022 r. Dokument płynnie łączy ze sobą wyjątkowe i nigdy wcześniej niepublikowane materiały archiwalne oraz dynamiczne ujęcia z występów scenicznych. W efekcie powstał zapis drogi życiowej kanadyjskiej artystki Merrill Nisker, w czasie której artystka dokonała przemiany w cieszącą się międzynarodową sławą ikonę artystyczną o pseudonimie Peaches.
W ogniu. Historia Anity Pallenberg, reż. Svetlana Zill, Alexis Bloom (2023)
Opisywano ją jako boginię rock n’rolla, kapłankę voodoo, złą uwodzicielkę. Oskarżano o próbę rozbicia The Rolling Stonesów z uwagi na romanse z trzema członkami zespołu. Kilka piosenek Stonesów było inspirowanych jej osobą, nazywano ją nawet szóstym Stonesem. Pojawiła się także na okładce magazynu VOGUE;. Anita Pallenberg - niemiecka modelka i aktorka - zyskała sławę w latach 60. i 70. XX wieku dzięki swojej burzliwej biografii. Film, w którym pamiętniki Anity czyta Scarlett Johansson, opowiada o jej ekscentrycznym życiu, rodzinie i karierze.
Footloose, reż. Herbert Ross (1984)
„Footloose” to nie tylko klasyk kina młodzieżowego lat 80., ale także historia o buncie, wolności i pragnieniu, by wyrażać siebie – nawet jeśli miałoby to oznaczać… złamanie prawa. Pod płaszczykiem historii o tańcu kryje się opowieść o walce z opresją i pragnieniu zmiany. Kevin Bacon w roli Rena daje popis, który stał się symbolem pokolenia lat 80., a muzyka z filmu, w tym nieśmiertelny hit Kenny’ego Logginsa, przyczyniła się do narodzin kultury muzycznej tej dekady. „Footloose” to film, który łączy energię młodzieńczego buntu z niezapomnianą choreografią, stając się synonimem tego, co najlepsze w tamtej epoce kina rozrywkowego.
Xanadu, reż. Robert Greenwald (1980)
Zdaniem wielu ostatnim musicalem ery klasycznej i zarazem ostatnim megahitem trzymającym się staroświeckiej formuły gatunkowej było „Grease” z 1978 – z gwiazdorską rolą Olivii Newton-John: słodkiej i charakternej Brytyjko-Australijki o perfekcyjnym głosie i włosach koloru letniej plaży. Dwa lata po tamtym sukcesie Newton-John stawiła się na planie „Xandau”: disco-musicalu na wrotkach z muzyką Electric Light Orchestra i obsadą złożoną z greckich muz, Gene’a Kelly’ego i animowanych rybek kreślonych ręką disneyowskiego giganta, Dona Blutha. Gotowy film okazał się finansową klapą i jako jeden z kilku legendarnie złych tytułów roku 1980 zainspirował stworzenie Złotych Malin. Ta za Najgorszą Reżyserię została w tym przypadku ciężko zapracowana.
VHS HELL Live: Nieziemska muzyka, reż. Ted Nicolaou (1992),
Ten szalony miks science fiction, horroru i komedii z 1992 roku, pochodzący z wytwórni legendarnego Charlesa Banda, przenosi widzów do małego amerykańskiego miasteczka, w którym miejscowa rozgłośnia radiowa staje się areną dziwacznego ataku z kosmosu. Obcy wykorzystują fale radiowe, by uprowadzać słuchaczki i zamykać je w słoikach jak eksponaty w jakimś makabrycznym muzeum. Film balansuje na granicy pastiszu i parodii, pełen jest absurdalnych scen, wybuchowych efektów specjalnych i, oczywiście, rockowych hitów, które stanowią kluczowy element całej intrygi. W rolę lektora wcieli się Kuba Strzyczkowski, który na żywo przeczyta dialogi do filmu.
Powrót Kapitana Niezwyciężonego, reż Philippe Mora (1983)
W surrealistycznym, pełnym czarnego humoru „Powrocie Kapitana Niezwyciężonego” z 1983 roku dowiadujemy się, że czasami nawet herosi potrzebują emerytury… terapii. Film Philippe’a Mora to satyryczna mieszanka kina superbohaterskiego, musicalu i politycznej komedii, która wyprzedziła swoje czasy. Muzyka, napisana przez legendarne trio: Richard O’Brien, Richard Hartley i Christopher Lee (który wykonuje niezapomnianą piosenkę o alkoholizmie!), nadaje produkcji absurdalny, wręcz operowy charakter. Jego dziwaczny urok i doskonałe, samoświadome dialogi dały mu grono wiernych fanów. Dziś uznawany jest za dzieło kultowe – szalone, pełne ironii i doskonałych występów, zwłaszcza w wykonaniu Christophera Lee, który kradnie każdą scenę.
Druga edycja INSIDE SEASIDE odbędzie się w dniach 9-10 listopada 2024 w Amber Expo. Szczegółowy program na stronie www.insideseaside.pl
W sprzedaży są bilety jednodniowe w cenach:
349 PLN / 299 PLN* Final Call Tickets - do wyczerpania zapasów
KUP: https://www.eventim.pl/eventseries/inside-seaside-festival-2024-3527225/
UWAGA! Karnet na Inside Seaside ze zniżką dla posiadaczy Gdańskiej Karty
Mieszkańca!
Podobnie jak w poprzednim roku, posiadacze i posiadaczki Gdańskiej Karty
Mieszkańca mogą skorzystać ze specjalnej zniżki 10% na bilety na Inside Seaside.
Szczegóły dostępne są po zalogowaniu się na konto w systemie Gdańskiej Karty
Mieszkańca: https://jestemzgdanska.pl/n-partnerzy.qbpage
ORGANIZATORZY
Organizatorami Inside Seaside są Agencja Live oraz Radio 357.
Miasto Gospodarz: Gdańsk
Sponsor Tytularny Theatre Stage: ERGO Hestia
Sponsorzy: Invest Komfort ● Żywiec
Partnerzy: AmberExpo ● Eventim ● FoodHall Montownia ● Baltic Hub ● ZAIKS ● Targi
Plakatu ● Octopus Film Festival ● Visit Gdańsk
Patroni medialni: TVN - Warner Bros. Discovery ● Onet ● Polityka ● Jazz Forum ●
Trojmiasto.pl ● Prestiż ● AMS