Lada moment rozpocznie się kolejny miesiąc wypełniony fantastyczną muzyką! Najlepiej posłuchać jej w kameralnych okolicznościach, w wyjątkowej scenerii, wśród osób, które cenią sztukę i chcą miło spędzić czas. Jeśli macie ochotę na takie doświadczenie, wpadnijcie w czwartki do klubu Kot, a dokładnie na czwarte jego piętro. Kogo zobaczymy w marcu na Scenie MONK? Sprawdźcie poniżej!
Jazzowa opowieść o istocie z innej planety - hoshii, 06.03
hoshii (co po japońsku oznacza pragnąć) to najnowszy projekt saksofonisty i producenta Kuby Więcka, który wraca na scenę jazzową z nowymi pomysłami, które zebrał przez ostatnie lata pracując z wieloma artystami sceny hip-hopowej oraz alternatywnej. Muzyka grana przez zespół hoshii to są tak naprawdę bity stworzone przez Kubę, które następnie zostały zaaranżowane na kwartet jazzowy, a później wyprodukowane w sposób, który ma za zadanie redefiniować brzmienie współczesnego jazzu.
W skład zespołu wchodzą również: pianista Grzegorz Tarwid, z którym Kuba studiował w Kopenhadze, Max Mucha – basista znany m.in. ze współpracy z Christianem Scottem oraz perkusista Miłosz Berdzik, świeżo upieczony absolwent Berklee College of Music. Kontekstem dla muzyki jest opowieść o istocie (jej imię to hoshii) pochodzącej z planety o nazwie versus, oddalonej od Ziemi o kilka galaktyk.
Hoshii, znudzone swoim doskonałym i przewidywalnym życiem, wyrusza w podróż by przeżyć coś nowego i w ten sposób pojawia się na Ziemi. Wśród ludzi początkowo mierzy się z odrzuceniem, ale z czasem sytuacja zmienia się i istota zaczyna zyskiwać w oczach nowego otoczenia. KUBA WIĘCEK – saksofonista, kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny. Laureat wielu nagród muzycznych takich jak Fryderyk, Olśnienia Onetu czy Mateusz Trójki. Absolwent konserwatorium muzycznego w Kopenhadze. Wydał trzy albumy autorskie w prestiżowej serii Polish Jazz. Amerykański magazyn „Downbeat” wymienia go jako jednego z muzyków, którzy mogą mieć wpływ na to, jak jazz będzie brzmiał w przyszłości. Autor muzyki oryginalnej do filmu „Wrooklyn Zoo” Krzysztofa Skoniecznego. W między czasie zespół rozpoczął kultowy już cykl internetowy „hoshii sessions”, w którym wzięli udział m.in tacy muzycy jak Natalia Przybysz, Hubert., Daria ze Śląska, czy Wini.
Wściekłość kontra melancholia - Niechęć, 13.03
Niechęć zaprasza na wiosenną trasę koncertową, która wystartuje od razu po wydaniu nowego studyjnego albumu i obejmie kilkanaście klubów w całej Polsce. Szykujcie się na bal na tonącym okręcie, podczas którego na grubo ponad 2 godziny będziecie mogli oderwać się od przytłaczającej rzeczywistości. Zespół zagra bowiem materiał z premierowej płyty, starsze kompozycje, nie zabraknie też kilku niespodzianek.
Muzyka Niechęci nieustannie ewoluuje wraz z jej składem. Nadal balansująca między wściekłością i melancholią, tym razem skręciła w stronę transowych rytmów i syntezatorowych brzmień, nie zatracając improwizacyjnego i filmowego charakteru. Grupa ma za sobą ponad 350 zagranych koncertów, w tym na festiwalach w Polsce (m.in. Open’er Festival, Tauron Nowa Muzyka), jak i zagranicą (Colours of Ostrava, Copenhagen Jazz Festival, Polish Jazz London Series). Wszystkie dotychczas wydane 3 płyty doczekały się bardzo entuzjastycznych recenzji w mediach, były też wysoko notowane w rocznych podsumowaniach, także przez międzynarodową społeczność portalu Rate Your Music.
Duet w post-jazzowym klimacie - Twoosty Mayonez, 20.03
Twoosty Mayonez tworzą muzykę post-jazzową, wyróżniającą się oryginalnym brzmieniem oraz nietuzinkowym podejściem do procesu komponowania. Ich utwory często czerpią inspiracje z elektroniki i ambientu, nadając ich twórczości unikalnego charakteru.
Debiutancki album duetu, Carmin, ukazał się na winylu w 2023 roku, a niedługo później zostali zaproszeni do udziału w projekcie Generacja Jazz, który prezentuje nową falę polskiego jazzu. W 2024 roku Twoosty Mayonez wystąpili podczas piętnastej edycji festiwalu Męskie Granie w Krakowie, gdzie zdobyli uznanie publiczności.
Piosenki o miłości, samotności i bólu istnienia - Hoszpital, 27.03
Hoszpital to poznański zespół, który wyróżnia się świeżym podejściem do tematów miłości, samotności i bólu istnienia. Ich muzyka, pełna rozmarzonych gitar i ciepłego głosu Michała Bielawskiego, ma niemal terapeutyczny charakter. Grupa powstała w 2012 roku. Po EP-ce "Szmunto" (2014) wydali debiutancki album "Weszoło" (2015), a w 2016 roku zaprezentowali wysokoenergetyczny "Horror". Na jesień planują nową płytę, a latem ukazała się reedycja ich pierwszej EP-ki, długo oczekiwanej przez fanów.
Bilety na wszystkie koncerty znajdziecie tu: https://bilety.klubmonk.pl/pl/
Czwartkowe koncerty rozpoczynają się o godzinie 20.