środa, 19 lutego 2025

W Samo Południe powraca na wiosnę!

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią powraca koncertowy cykl W Samo Południe, w ramach którego miłośnicy wydarzeń nietypowych i świetnej muzyki spotykają się w południe, by wspólnie, w kameralnych okolicznościach posłuchać na żywo dźwięków różnych, nieoczywistych. Fundacja Palma podała już dwa pierwsze tegoroczne terminy takich spotkań. 22 marca w siedzibie fundacji wystąpi Sourdure, a 26 kwietnia Paweł Szamburski.  

 



 

 

 Sourdure to solowy projekt Ernesta Bergeza, autora niezwykłej płyty „De Mòrt Viva”, na której w oryginalny sposób łączy tradycyjną muzykę ludową Owernii z eksperymentalnymi brzmieniami i elektroniką. Grając na skrzypcach i śpiewając w języku oksytańskim, Bergez tworzy unikalne piosenki - zakorzenione w historii, a zarazem nowoczesne.

Wspomniany album zdobył uznanie w podsumowaniach roku magazynów The Wire, The Quietus i Nowe idzie od morza. Twórczość Sourdure wyróżnia się umiejętnym połączeniem archaicznych melodii z nowoczesnymi elektronicznymi teksturami, czerpiąc inspiracje z różnych tradycji ludowych.

– W muzyce kolektywu La Nòvia, w zespole Cocanha, a nawet w mojej muzyce, drzemie idea życia tradycją. Jesteśmy pokoleniem, które nie zostało odcięte od tradycyjnej kultury. Nie chcemy z tego robić muzeum, ale wkładać w muzykę tradycyjną dużo z siebie – opowiada Ernest Bergez.

Więcej dowiecie się z wywiadu na Nowe idzie od morza: Sourdure: żywa tradycja, a nie muzeum




Drugi koncert cyklu zagra klarnecista Paweł Szamburski, który zaprezentuje "Tristis Diabolus"  – muzyczno-słowną opowieść, ze specjalnie napisanymi tekstami Marcina Wichy.

Szamburski to kompozytor, improwizator, współzałożyciel Lado ABC, który od ponad 25 lat aktywnie działa na polskiej i międzynarodowej scenie muzyczne. Tworzy muzykę dla filmu, kina niemego, teatru, tańca współczesnego. Najczęściej wykorzystuje klarnet, głos oraz elektronikę.

W nowym materiale w formie monodramu, czarownych gawęd, bajań i przyśpiewek Szamburski bada cienkie linie wyznaczające granice dobra i zła. Próbuje poznać i odciążyć pradawną postać Diabła zdejmując z niego odwieczne, kulturowe brzemię. Momentami stara się w niego wcielić, wesprzeć, współodczuwać lub utożsamić.

Teksty te, dziś nabierają dodatkowego znaczenia, pozostają wyjątkowym świadectwem wrażliwości i talentu ich autora, którego tak niedawno pożegnaliśmy. 



Bilety na oba wydarzenia są tu: https://fpalma.pl/projekt/wsamopoludnie/
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o przyjście od godziny 11:30.